ALTERNATIVNÍ LÉČBA
Není pravda, že na bakteriální nemoci jsou jediným lékem antibiotika. A ne všechny infekční nemoci jsou bakteriální. Na většinu infekcí velmi dobře zabírají i přírodní prostředky, například fytoterapie - léčivé rostliny.
LÉČIVÉ ROSTLINY
Léčba bylinami je nejstarší a nejlépe vyzkoušenou formou medicíny. Prapůvodní lékařství, je základem všech i dnes používaných léčebných postupů. Je ovšem smutné, že mnoho lékařů přisuzuje bylinkářství k podvodům a šarlatánství. Přitom převážná část všech medikamentů je založena právě na rostlinách.
V roce 1874 byla poprvé laboratorně připravena kyselina acetylsalicylová (aspirin). Od té doby se datuje příklon k používání syntetických léků, a naopak úpadek léčby bylinnými prostředky.
Porovnání konvenčních a bylinných léků
Konvenční léky Bylinné léky
Základem jsou chemicky připravené látky. Jejich základem je celá rostlina.
Mnohé jsou dnes vyráběny synteticky. Jsou vždy přírodního původu.
Nejsou součástí přírodního energetického cyklu, a proto mají nedostatek energie. Jsou bohaté na energii, protože vznikly působením sluneční energie.
Užívají nepřirozeně vysoké koncentrace chemické látky, která může narušit přirozený systém, jakým je lidské tělo, a způsobit vedlejší účinky. Užívají přirozené koncentrace a jsou k lidskému tělu šetrnější.
Účinkují velmi rychle, protože se rychle dostávají do krevního oběhu. Účinkují pomaleji.
Snižují vitalitu lidského těla a zatěžují je vylučováním metabolitů. Zvyšují vitalitu lidského těla tím, že jsou zdrojem minerálů a vitamínů.
Za obchodem s přírodními léky se neskrývá tak velké množství peněz, jako farmaceutické společnosti dostávají za ty chemicky vyráběné, protože přírodní léčiva nemohou být chráněna patenty. Naopak ty chemicky vyráběné léky, bez ohledu na to zda-li jsou čistě syntetické, nebo jen vyrobené z rostlinných extraktů mohou být patentovány, dostává se za ně neuvěřitelných peněz, a to je možná jeden z důvodů, proč ještě nebyla zavedena velkovýroba přírodních léčiv.
BYLINNÁ MEDICÍNA A INTUICE
Když pes sežere zkažené maso, dokáže si prý sám najít potřebnou rostlinu, pomocí které zvrátí obsah svého žaludku.
Přírodní medicína je spíče uměním než vědou. Lékaři, léčitelé a terapeuti musí mít zvlášť dobře vyvinutou intuici aby se v tomto oboru dobře vyznali.
Existuje spousta různých bylin, které léčí všechny možné nemoci. Následující tabulka ukazuje, kdy se používá například Třapatka nachová (Echinacea purpurea) - rostlina posilující imunitu.
Třapatka nachová
Použití Echinacey (třapatky nachové)
Infekce Poranění Jiné
Nachlazení a chřipky Popáleniny Alergie
Sinusitidy Kožní vředy Ekzémy
Bolení v krku Pokousání a štípnutí hmyzem Nedostatek bílých krvinek
Stafylokokové infekce
Infekce močových cest
Echinacea je účinná proti širokému spektru mikrobů. Může být užívána vnitřně i jako zevní obklad, nebo v podobě hojivé masti. Může být kombinována s jinými bylinami, je jednou z nejbezpečnějších, po užití se nedostavují žádné vedlejší účinky.
Stimuluje působení býlích krvinek, zvyšuje schopnost ničení onkogeních (rakovinotvorných) buněk.
Divoké indigo
Použití divokého indiga
- Infekce dýchacích cest
Sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin)
Angína
Rhinitida (rýma)
Bronchitida (zánět průdušek)
- Kožní infekce
Poranění
Infikované ekzémy
Záněty prsní bradavky
- Výplachy úst při ústních infekcích
- Posílení imunity
Divoké indigo má antibiotické a imunitu posilující účinky a působí rovněž velmi dobře proti zánětům. Používá se na onemocnění dýchacích cest, infekce kůže a dutiny ústní. Nejlepší účinky má v podobě tekutého extraktu. Je velmi bezpečný, neměly by se však přehánět dávky, ve kterých je podáván.
Usnea barbata
Jako další patří mezi tyto čtyři, při léčení infekcí nejpoužívanější rostliny, Usnea barbata a Myrhovník.
Usnea barbata je lišejník rostoucí na stromech v lesích a v sadech severní Evropy. Pro své účinky je nazývána rostlinným antibiotikem, je mnohdy účinnější než penicilín, chová se však podobně - rozrušuje a ničí buňky bakterií a plísní.
Její používání je bezpečné, ale raději pod dohledem lékaře. Ve vysokých dávkách může být jedovatá.
Myrhovník
Myrha je pryskyřičná klovatina, která se po staletí používala jako lék proti infekcím. Bývá také nazývána Guggulu.
Použití myrhy
Infekce horních cest dýchacích Infekce dolních cest dýchacích Streptokokové infekce Stafylokokové infekce Virové infekce
Sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin) Bronchitida (zánět průdušek) Bolení v krku Nežity Chřipka
Angína Abscesy Běžné nachlazení
Opar
Myrha má přímé antibakteriální účinky a zároveň podporuje ničivou sílu býlích krvinek. Rozpouští se ve vodě, její nejlepší forma léku je lihový extrakt. Lze efektivně kombinovat s divokým indigem a s třapatkou.
Kromě těchto čtyř nejpoužívanějších však existuje ještě celá řada dalších rostlin, jako například šalvěj, mateřídouška, měsíček, pelyněk a česnek.
HOMEOPATICKÁ LÉČBA
Homeopatické léky jsou převážně zpracovány z léčivých rostlin. Nepatrné dávky stimulují zvláštním způsobem samoléčící schopnosti lidského těla. Trpí-li pacient například kašlem, homeopatik mu předepíše léky, které kašel podporují - kašel je přirozený způsob lidského těla jak vypudit z dýchacích cest to, co tam nepatří (vity, vdechnutý prach, kouř). Jsou velmi bezpečné, jelikož nemají žádné vedlejší účinky, jsou k dostání jako kapky, tablety, kapsle, čípky a nosní spreje, tedy v podobných formách jako konvenční léky.
V Evropě se používají dvě formy homeopatie. Jednoduchá homeopatie je založena na využití jediného určitého homeopatika v určitém čase. Lékař vybírá takový lék, který je nejvíce odpovídající pacientovým symptomům (= příznakům).
Komplexní homeopatie pracuje s několika přípravky najednou. Tato forma účinkuje rychleji, je více oblíbená.
LÉČEBNÁ VÝŽIVA
Předtím, než se pustíme do jídla, je nutno si uvědomit, že čím je naše potrava blíže k přírodě, ke svému přírodnímu původu, tím více obsahuje energie, a tím je pro naše tělo zdravější.
Mnoho potravin, které konzumujeme se ale bohužel průmyslově zpracovávají. Jsou do nich přidávány nepřirozené přísady, jako různé příchutě, barviva a mnoho konzervačních látek.
Voda
Voda je pro lidské tělo životně důležitou látkou. Lidské tělo je z 60 - 70% složeno z vody (prameny se v procentech často rozcházejí). Musíme pravidelně pít a dodržovat pitný režim.
Nejlepší pro náš organismus je čistá voda, nejlépe filtrovaná, nebo pramenitá. I lepší je voda balená, než voda z vodovodního kohoutku. Ta často obsahuje mnoho chlóru, který se používá k ničení škodlivých bakterií. Příliš chlóru ve vodě však způsobuje narušení střevní flóry. Fluoridy jsou další látky, jsou do vody přidávány proti zubnímu kazu, je ale prokázáno, že poškozují mozek, nervové buňky a játra.
Cukr
Je znepokojující, kolik cukru v dnešní době člověk zkonzumuje. Například ranní miska müsli je ekvivalentem téměž dvou polévkových lžic cukru. Cukr je k životu sice nezbytný, ale všeho moc škodí.¨:
- Zvýšená konzumace cukru škodlivě působí na náš imunitní systém.
- Cukr podporuje růst bakterií a plísní.
- Člověk který konzumuje hodně cukru je náchylný k infekcím.
- Na cukr se člověk může stát závislým.
- Mnoho cukru zvyšuje tvorbu hlenu, kazivost zubů, přispívá k střevní kandidóze, především u lidí s dýchacími potížemi.
Nejlepší je pro nás cukr, který se k nám dostává přirozenou cestou, obsažen v ovoci a zelenině.
Živý jogurt
Živý jogurt obsahuje důležité bakterie, které jsou důležité pro správnou funkci střev. Jsou to Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus, potom také kultury Acidophilus a Bifidus.
Živý jogurt se od komerčně vyráběných jogurtů liší tím, že po přidání bakterií se dál již tepelně nezpracovává. Bakterie tedy žijí a mohou se rozmnožovat, kdežto v těch komerčních již většina bakterií zemřela.
Živý jogurt velice dobře podporuje poslání střevní flóry.
Kromě těchto nástrah si však musíme dávat pozor i na kvalitu přírodních produktů. Archaická otázka „Jak seženu jídlo?“ je dnes pozměněna podle současných obav na „Co mi jídlo způsobí?“. Zkažené maso v supermarketech, nedostatečná hygiena na jatkách... co můžeme dnes ještě vůbec jíst? Má jediná rada je: pečlivě čtěte datum spotřeby na všech produktech, dávejte si pozor na podezřelé akce a slevy, všechno jídlo před konzumací řádně tepelně upravte, a to, co chcete jíst syrové, pořádně umyjte.
Komentáře
Přehled komentářů
Milý V3T,
je velice záslužné, že se snažíš šířit užitečné informace o přírodních antibiotikách a imunostimulantech, mnohem méně záslužné ovšem je, že parafrázuješ či dokonce cituješ jiného autora bez uvedení uvozovek a citovaného zdroje. To je krádež.
Milí čtenáři, kteří se chcete dozvědět více, prosím vězte, že uvedené informace pocházejí z knihy "Alternativy k antibiotikům" od Johna McKenny (Medica Publishing, Čestlice, 2001).
Anibiotika přírodně!
(V3T, 10. 10. 2008 12:34)Pijte čaj s medem, jezte hodně cibule a česneku a nebudete nikdy nemocní!
Usnea barbata
(Jana, 22. 12. 2007 22:22)Prosí pěkně kde se necha sehnat Usnea barbata,moc děkuji.Nutně potřebuji.dik,
PŘÍRODAAAAAA!!!
(katja, 23. 11. 2007 19:55)Tak tohle bychom podle mě měli podporovat na 120%! příroda vyhrává!!!
John McKenna: "Alternativy k antibiotikům"
(yavoo, 31. 12. 2012 20:23)